in

Eurovision’da çığ gibi yükselen ses: İsrail dışarı!

Eurovision Şarkı Yarışmasına ev sahipliği yapan İsveç, İsrail karşıtı protestolara hazırlanıyor. Protestoların İsrailli yarışmacı Eden Golan ve şarkısı Hurricane’e odaklanılması beklenirken, yarışmanın yapılacağı Malmö’deki salonun dışında Filistin’i desteklemek amacıyla çok sayıda büyük protesto gösterisi planlanıyor.

İsveç, dünya çapında 200 milyon kişi tarafından izlenen Eurovision Şarkı Yarışmasına ev sahipliği yapmayı planladığını, ancak İsrail’in katılımı üzerine planlanan protestolar ve İsveç’in NATO’ya katılmasından bu yana yeni bir jeo-politik zemin nedeniyle ziyaretçilerin yüksek güvenlikle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Kendi türünde dünyanın en büyüğü olan yarışma 7-11 Mayıs tarihleri arasında Malmö’de gerçekleştirilecek ve İsveç’in üçüncü büyük şehri olan ve büyük bir Müslüman nüfusa sahip kente 100 bin ziyaretçi çekmesi bekleniyor. Organizatörler, 50 yıl önce bu yıl Eurovision’u kazanan İsveçli pop grubu ABBA için özel bir anma töreni planlıyor.

SÖZLERİ DEĞİŞTİRDİ İZİN VERİLDİ

Yarışmayı düzenleyen Avrupa Yayın Birliği (EBU), Gazze’deki katliamı sebebiyle İsrail’in yarışma dışı bırakılması çağrılarına kulak asmıyor. İsrail ile ilgili tartışmalar şimdiden Avrupa çapında çeşitli kültürel etkinlikleri vurmuş durumda.

İsrail’in yarışmaya katılmasına, EBU’nun 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırıya gönderme yaptığını söylediği orijinal şarkısı October Rain’in (Ekim Yağmuru) sözlerini değiştirmeyi kabul etmesinin ardından izin verildi.

Eski ABD Başkanı Trump’ın, 2017′de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından tavuk dansı yapan İsrailli şarkıcı Netta’ya Eurovision şarkı yarışmasında birincilik ödülü verilmişti.

GÜVENLİK UYARILARI YAPILIYOR

Geçtiğimiz hafta İsrail medyası Golan’ın İsrail Güvenlik Ajansı yetkililerinden Malmö’de kaldığı süre boyunca otel odasında kalmasını isteyen bir talimat aldığını bildirdi. Haberlere göre, Golan ve beraberindekilere, artan güvenlik endişeleri nedeniyle performanslar ve resmi etkinlikler dışındaki hareketlerini sınırlamaları tavsiye edildi.

İsveçli şarkıcı Loreen’in geçen yıl Liverpool’da düzenlenen yarışmayı Tattoo adlı şarkısıyla kazanmasının ardından, İsveç her yıl düzenlenen yarışmaya yedinci kez ev sahipliği yapıyor. Malmö’ye gelmesi beklenen 89 ülkeden ziyaretçiler, şehirdeki mekanlara girerken havaalanı benzeri güvenlik kontrollerinden geçmek zorunda kalacak. Malmö’nün güvenlik direktörü Per-Erik Ebbestahl, “Çok sayıda insanla birlikte yüksek bir tehdit seviyesi var” dedi.

‘YA İSRAİL DIŞARI YA EUROVİSİON!’

Malmö’nün merkezinde Eurovision’un resmi afişlerinin yanı sıra aynı renkli tasarımı tekrarlayan, Eurovision kelimesinin yerine “soykırım” kelimesinin yer aldığı “İsrail Eurovision’dan çıksın ya da Eurovision Malmö’den” pankartları asıldı.

Malmö’de yaşayan ve protestoların organizatörlerinden biri olan Filistinli Orwa Kadoura, İsrail delegasyonunun, şu anda soykırım eylemleri gerçekleştiren İsrail’i ve hükümetlerini temsil etmek için burada olduğunu söyledi.

Eurovision 7 Mayıs Salı günü ilk yarı finalle başlayacak, iki gün sonra ikinci yarı final ve 11 Mayıs Cumartesi günü de final yapılacak. İsveç polisinin açıklamasına göre, İsveç’in en son 2016 yılında ev sahipliği yaptığı etkinliğe kıyasla güvenlik daha sıkı olacak.

Kaynak: AYDINLIK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erdoğan-Biden görüşmesi ertelendi mi? Reuters’tan çarpıcı iddia

Yargıtay DEM Parti hakkında harekete geçti! Kapatma davası mı geliyor?