in ,

ABD Başkanı Biden’in Gazze’de ateşkes çağrısına Hamas’tan kritik cevap

Yenişafak’ın haberi şöyle:

ABD Başkanı Joe Biden‘ın açıkladığı Gazze’de ateşkesin sağlanmasına yönelik teklif Hamas tarafında ‘olumlu’ karşılandı.

Biden basın toplantısı gerçekleştirerek Gazze’de ateşkes sağlanması konusunda açıklamalarda bulundu.

İsrail’in kendilerine üç aşamadan oluşan bir ateşkes teklifi sunduğunu ve bunun Washington ile Tel Aviv arasında onaylandığını ifade eden Biden, amacın Gazze’de kalıcı ateşkes olduğunu kaydetti.

ÜÇ AŞAMALI ATEŞKES PLANI

Biden yaptığı açıklamada İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu ve ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü bildirdi.

“Yeni taslak 3 aşamadan oluşuyor ve ilk aşama 6 haftalık; İsrail güçlerinin Gazze’deki yerleşim yerlerinden tam olarak geri çekilmesini içeriyor.” diyen Biden, aynı süreçte öncelikle yaşlıların ve kadınların bulunduğu rehinelerin serbest bırakılmasının ve Gazze’ye insani yardımların artmasının öngörüldüğünü söyledi.

GAZZE’NİN YENİDEN İNŞASI

İkinci aşamada tarafların anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda üçüncü aşamaya geçileceğini kaydeden Biden, bu son aşamada Gazze’nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve tarafların elinde kalan ölü rehinelerin teslim edileceğini belirtti.

HAMAS’TAN OLUMLU SİNYAL

Biden’ın ateşkes teklifini duyurduğu konuşmasının ardından Hamas tarafından da konuya ilişkin açıklamada bulunuldu.

Hareketin, Biden’ın konuşmasında geçen, kalıcı ateşkes, İsrail’in Gazze’den çekilmesi, yeniden inşa ve esir değişimiyle ilgili maddelere müspet baktığı belirtilen açıklamada, “ABD’nin bu tutumu ve uluslararası ve bölgesel arenada Gazze’deki savaşın sona ermesi gerektiği yönünde oluşan kanaat, halkımızın ve kahraman direniş güçlerinin efsanevi azminin bir sonucudur.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Hamas’ın, “kalıcı ateşkes, İsrail ordusunun Gazze’den tamamen çekilmesi, yeniden imar, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi ve ciddi bir esir takasını” temel alan ve İsrail’in de açıkça buna bağlı kalacağını beyan ettiği her türlü öneriye yapıcı ve olumlu bir şekilde karşılık vermeye hazır olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsrail çekildi! 3 haftada ağır darbe yediler

Avrupa’da dev seçim: 8 soruda bilmeniz gerekenler