in

AK Parti’den sokak köpekleri açıklaması: ‘Toplu itlaf’ var mı?

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, sokak hayvanlarına ilişkin yasa tasarısı hakkında yaptığı açıklamada, “Anatomik yapısı bozulmuş, yine farklı üreme durumlarından kaynaklı saldırganlaşmış ve normalleşmesi mümkün olmayan, kuduz riski taşıyan, hayvan sağlığı açısından olumsuz, acı çeken, hastalıklı hale gelmiş hayvanlarımızı, bizim merhamet iklimimize, bu toprakların değerlerine uygun olarak, ‘uyutma’ dediğimiz şekliyle beraber normalleştirmemiz gerekiyor” dedi.

Bütün sokak hayvanları toplanacak, itlaf edilecek” söylemlerini eleştiren Güler, “Böyle bir şey söz konusu değil. Bizim mahallemizde kendi elimizle beslediğimiz, mahallenin maskotu haline gelmiş adı ‘Can’, adı ‘Yaren,’ adı ‘Beyaz’, adı ‘Papatya’ olan köpeklerimizle ilgili bizim bir sorunumuz yok. Toplumun sorunu, sabahları caddelerimizde, sokaklarımızda, şehirlerimizde saldırganlaşmış, çeteler halinde gezen ve sokak güvenliğini, toplum sağlığını etkileyen köpeklerimizle ilgili durumdan bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Güler, 2004 yılında çıkarılan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda, belediyelere barınak yapma zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, “Herkes sorumluluğunu yerine getirsin. Sahiplenmeyi güçlü bir şekilde destekleyelim, aynı zamanda kısırlaştırma faaliyetimizi yoğun bir şekilde devam ettirelim, aşılayarak çip veya kulaklık takmak suretiyle de hayvanseverlerimizle beraber bu süreci yönetelim diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: T24

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sinan Ateş’in katilinin suç dosyası kabarık! Tam 20 suçtan aranıyormuş

O siteye erişim engeli geldi