in

ATM hırsızlığına 200 TL’lik sigorta!

Dünya gazetesinden  Esin Çetinel’in haberi şöyle:

Günümüzde artık banka şubesinden işlem yapanlar bir elin parmakları kadar az. Çoğu banka da dijital kanallar ve ATM’ler kanalıyla yapılan işlemlerin oranı yüzde 90’ları aşmış durumda. Artık neredeyse tüm bankacılık işlemleri bu kanallar üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Üstelik banka şubesine gitmek, sıra beklemek zahmetine katlanmadan…

Ancak bu kanallar bir başka riski de hayatımıza sokmuş durumda. Siber ağırlıklı saldırılar… Bankacılık işlemle­rinde ATM’yi tercih edenlerin riski ise hem şifre güvenliği hem de gasp ve kapkaç. Her yıl sayıları artan bu riskler ise bankaları ve sigorta şirketle­rini harekete geçirmiş görünüyor. Birçok banka sigorta şirketleri ile anlaşarak müşterileri için ATM’ye özel sigorta ve hatta biraz daha geniş kapsamlı olan içerisinde ATM sigortasının da yer aldı­ğı siber riskleri ve kimlik gü­venliğini de kapsayan sigorta paketleri çıkarttı.

ATM sigortaları genel de ATM çevresinde yaşanan gasp ve kapkaç aynı zamanda kartların ATM’lerde kopya­lanması sonucu oluşan zarar­ları karşılarken, kimlik güvenliğini öne çıkartan sigorta ürünlerinde ise, kimlik bilgi­lerinin çalınması veya kay­bolması durumunda gerçekleşen dolandırıcılık işlemleri güvence altına alınıyor. Üstelik her iki üründe de bankalar sadece kendi kartları­nı değil kişiye ait diğer banka kartlarını da sigorta kapsa­mına alıyor.

Bu ürünlerde tıpkı diğer sigorta ürünlerinde olduğu gibi kapsam genişledikçe fiyatlar da farklılaşıyor. Örneğin sa­dece ATM çevresinde gerçek­leşen darp ve kapkaçı güvence altına alan ürünlerin yıllık primleri 200 TL’den başlayan fiyatlarla yapılıyor. İşin içine kimlik güvenliği ve buna bağlı olarak hukuksal risklerin de dahil edildiği diğer sigorta pa­ketlerinin yıllık primleri ise 2 bin TL ve üzerine çıkıyor.

 BANKALAR HANGİ BELGELERİ İSTİYOR?

Bankalar ATM sigortaları kapsamında mağduriyet yaşayan müşterilerinden ödemenin yapılabilmesi için bazı evraklar talep ediyor. Bankadan bankaya ufak bazı farklılıklar göstermesine karşın genelde talep edilen belgeler benzerlik gösteriyor.

Saldırı sonucu oluşan maddi zararınızı karşılayabilmeniz için öncelikle bankalarla paylaşmanız gereken en önemli belge ATM bilgisi… Olayın gerçekleştiği ATM, gün ve saat detayını gösteren ATM dekontu veya benzeri bir banka kaydını bankanız ile paylaşmanız gerekiyor. Aynı zamanda olayın nasıl olduğunu anlatan, usulünce tanzim edilmiş polis raporu (Gaspkapkaç tutanağı olmalı), talebe ilişkin detaylı dilekçe ve tazminat talep formu da istenen belgeler arasında yer alıyor.

Kişisel şifre çalıntı teminatı kapsamında talep edilen evraklar ise banka itiraz yazısı (sonuç yazısı ile beraber), polis tutanağı, talebe ilişkin detaylı dilekçe ve tazminat talep formu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En lüks Renault yakında Türkiye’de

Belediye yine başaramadı… Turizmin kalbinde yaz susuz geçecek!