in

Başkanlık Sistemi’ni isteyen lider Avrupa’nın ‘zirvesine’ aday

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İtalya’nın Kardeşleri Partisi’ne (FdI) desteği arttırmak amacıyla haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aday olacağını bildirdi.

Meloni, seçilmesi halinde ise milletvekili koltuğuna oturmayacağını ifade etti.

Avrupa genelinde 6-9 Haziran tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri, 18 aylık sağcı koalisyon için önemli bir güç testi niteliği taşıyor.

Meloni, AB politikalarını belirlemek ve kampanyayı başlatmak üzere sahil kenti Pescara’da düzenlenen parti konferansında tezahürat yapan partililere seslendi.

Giorgia Meloni, “İtalya’da yaptığımızı Avrupa’da da yapmak istiyoruz. Merkez sağ güçleri bir araya getiren ve solu muhalefete gönderen bir çoğunluk yaratmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

GIORGIA MELONI KİMDİR?

İlk kez 2006 yılında İtalya Temsilciler Meclisi’ne seçilen 1977 yılı doğumlu Giorgia Meloni, 2012 yılında siyasetçi arkadaşları Ignazio La Russa ve Guido Crosetto ile birlikte aşırı sağcı, neo-faşist, milliyetçi muhafazakar çizgideki İtalya’nın Kardeşleri Partisini kurdu.

Meloni, 2014 yılında parti başkanı oldu ancak o yıl Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçilemedi.

Bir çocuk annesi olan Meloni, eşcinsel evliliklere ve eşcinsel çiftlerin evlat edinmesine karşı duruşuyla biliniyor.

Meloni’nin başında bulunduğu parti, yasa dışı göç konusunda ‘sıfır tolerans’ yaklaşımına sahip ve bu minvaldeki AB anlaşmalarının yeniden müzakere edilmesini istiyor.

İtalya’nın Kardeşleri Partisi, yasa dışı göçmenlere dikkat çekiyor.

İtalya Anayasasının, ülke hukukunu Avrupa hukukundan üstün tutacak şekilde değiştirilmesini destekliyor. (EURONEWS)

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İSTİYOR

Giorgia Meloni, ülkede Başkanlık Sistemi’ne ihtiyaç duyulduğunu söylemişti. Meloni, başbakan olarak ilk konuşmasında istikrarlı hükümet için İtalya’nın Başkanlık Sistemi’ne geçmesi gerektiğini savunmuştu. Meloni, “İtalya’nın istikrarı güvence altına alan ve halk egemenliğini yeniden merkeze alan, başkanlık sistemine dayalı bir anayasa reformuna ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Başkanlık sistemi karar verici bir demokrasi anlamına geliyor.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Almanya’dan Netanyahu’yu tutuklama sinyali!

Türkiye’nin acı gerçeği: Servetin yüzde 40’ı, yüzde 1’lik kesime akıyor