in

Başkent’te belediye başsavcıya ihalesiz konut mu sattı?

Ankara Büyükşehir Belediyesinin lojman olarak kullanılması için Adalet Bakanlığına tahsis ettiği bir daireyi, yerel seçimlerinden beş gün önce dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Y.K’ya sattığı iddia edildi. Savcı K.’nın, daire karşılığında belediyeye 626 bin TL ödediği belirtildi.

Almanya merkezli DW Türkçe’de yer alan habere göre, tartışmalı lojman satışının süreci iddialara göre şöyle gelişti:

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 2003 yılında mülkiyeti kendisine ait olan bazı taşınmazların lojman statüsünden çıkarılmasına karar verdi. Ancak Adalet Bakanlığı, 27 Ocak 2004 tarihinde Belediye’ye başvurarak hâkim ve savcılar için acil lojman ihtiyacı olduğunu bildirdi. Belediye Meclisi, 5 Mart 2004 tarihinde Çankaya’da bulunan kendisine ait olan beş daireyi yeniden lojman statüsüne çevrilerek Adalet Bakanlığına tahsis edilmesine hükmetti. Bu dairelerde, hâkim ve savcılar oturmaya başladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 9 Haziran 2018’de Çankaya’ya bağlı Aziziye Mahallesi, Piyade Sokak’ta bulunan konutun lojman statüsünden çıkarılmasına ve satılmasına karar verdi.

Bu konuda Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığına yetki verildi.

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde ise satış süreci hızlandı. Belediyeye ait bu meskenin mülkiyeti önce 21 Mart 2019 tarihinde “trampa/takas” yöntemiyle belediye şirketi ANFA Ankara Altınpark İşletmeleri Limitet Şirketi’ne devredildi.

ÜCRETİNİ ÖDEMİŞ

Yerel seçimlere 5 gün kala, yani 26 Mart 2019 tarihinde, belediyeye ait bu dairenin ANFA tarafından dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Y. K’ya satıldığı öne sürüldü. İhalesiz gerçekleştirilen satış karşılığında K.’nın belediyeye 626 bin TL ödediği öne sürüldü.

DW Türkçe’nin aradığı Y. K.’nın avukatının konuya ilişkin açıklama yapmayacağı aktarıldı.

KAYNAK: Dw Türkçe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsrail ordusunu içine çeken korkunç labirent: Hamas tünelleri! Tam 80 metre…

Eski Bakan Bayraktar’dan ‘deprem bölgesinde ihale’ iddiasına çok sert yalanlama