in

Emekliye otobüs bileti indiriminde soğuk duş! Firmalar uygulamadı

Otobüslerle şehirlerarası seyahat edecek emeklilere yüzde 20 indirimli bilet alma imkânı sağlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca hazırlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 31 Mayıs itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Akşam gazetesi Haber Müdürü Kenan İspir’in haberine göre, bayram tatilinin yaklaşmasıyla yoğunluk yaşanan İstanbul Esenler’deki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda otobüs firmalarını tek tek dolaştı; birçoğu emekli indirimini uygulamadı.

MEDYAYI SUÇLADILAR ‘6 AY SONRA’ DEDİLER

İstanbul–İzmir yolculuğu için firmaların yazıhanesine girilerek emekli vatandaş olduğu söylenerek biletine indirim uygulanması istenildiğinde firma yetkilileri “Henüz kanunlaşmadı”, “Yazı gelmedi” cevaplarıyla karşılaştı” gibi bahanelerle indirim talebini geri çevirdi.

Uygulamanın 9 gün önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştığı beirtilmesine rağmen firma görevlileri “Medyadaki haberlere inanmayın, öyle bir şey yok” ya da “Uygulamaya geçmesi 6 ayı bulur” gibi gerekçeler sundu.

15’TE 1

İstanbul Otogarı’nda yüzde 20 emekli indirimi talep edilen 15 firmanın 14’ünden ‘ret’ cevabı alındı.

Emekli indirimini sadece Pamukkale Turizm’in sisteme T.C. numarası girerek uyguladığı belirtildi.

Metro Turizm’in ise yüzde 10 indirim yaptığı kaydedildi.

CİMER’LE BAKANLIĞA ŞİKAYET EDİN

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, emeklilere indirim uygulamayan firmalara ceza puanı ve idari işlem yaptırımları uygulandığını bildirdi.

Ulaştırma Bakanlığı İstanbul Denetim Şube Müdürü Faruk Oğuzhan, söz konusu firmalarla ilgili 5 uyarı ceza puanı verdiklerini, kusur bulunması durumunda idari işlem yaptıklarını ifade etti.

İndirim yapmayan firmaları Ulaştırma Bakanlığı’nın internet sitesinden veya CİMER’den şikayet etmeleri istendi.

Aynı firmanın 5’ten fazla şikayet alması durumunda cezai müeyyide uygulanacağını vurgulandı.

KAYNAK: Akşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsrail’de hükümet krizi! İki bakan Savaş Kabinesinden istifa etti

Elektrik ve doğal gaz faturalarında yeni dönem: ‘Sosyal Tarife’ geliyor