in

Erdoğan-Biden görüşmesi ertelendi mi? Reuters’tan çarpıcı iddia

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake bugün İstanbul’da bir otelde bir araya geldiği Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) heyetine, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmenin hazırlıklarının sürdüğünü teyit etti. Flake, heyete Erdoğan’ın ABD ziyaretiyle ilgili resmî açıklamanın kısa süre içinde yapılmasının beklendiğini de aktarmıştı.

Reuters’ın aktardığına göre bugün isminin açıklanmasını istemeyen bir Türk yetkili, Erdoğan 9 Mayıs’ta yapılması planlanan ABD ziyaretinin ertelendiğini bildirdi. ABD’li yetkili ise NATO müttefikleri arasındaki toplantının hiçbir zaman resmi olarak duyurulmadığını belirtti.

“GECİKME, ERDOĞAN’IN PROGRAMINDAKİ DEĞİŞİKLİKLE İLGİLİ”

Bloomberg’te yer alan habere göre de üst düzey bir yetkili, Türkiye’nin ziyareti erteleme kararının yalnızca gecikmenin Erdoğan’ın programındaki değişiklikle ilgili olduğunu söyledi. Beyaz Saray sözcüsü de  toplantının hiçbir zaman duyurulmadığını söyledi. Ancak her iki ülkenin yetkilileri de özel olarak ziyaretin planlandığını doğruladı.

2019’DAN BERİ WASHİNGTON’A YAPILACAK İLK İKİLİ ZİYARET OLACAKTI

Toplantı, Erdoğan’ın dönemin Cumhuriyetçi Başkanı Donald Trump’la görüştüğü 2019’dan bu yana Washington’a yapılacak ilk ikili ziyaret olacaktı.

Erdoğan ve Biden, Biden’ın Ocak 2021’de göreve başlamasından bu yana uluslararası zirvelerde birkaç kez bir araya geldi ve telefonda görüştü.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler çeşitli konulardaki görüş ayrılıkları nedeniyle uzun süredir gergin durumda. Ankara’nın bu yılın başlarında İsveç’in NATO üyelik hedefini onaylamasından bu yana iki devlet arasındaki gerilim çözülmeye başlamış olsa da, Suriye, Rusya ve Gazze’deki savaşla ilgili gerilim sürüyor.

Erdoğan bu hafta Irak’ı ziyaret etmiş, geçen hafta sonu, Hamas lideri İsmail Haniye ile İstanbul’da bir araya gelmişti; bu, Hamas’ın 7 Ekim saldırısının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne askeri saldırısına başlamasından bu yana Erdoğan ile Haniye başkanlığındaki bir Hamas heyeti arasındaki ilk görüşmeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Et ve Süt Kurumu ihtiyacı karşılamıyor’

Eurovision’da çığ gibi yükselen ses: İsrail dışarı!