in

Geri adım atmadılar! ‘Batı’nın ajanlarına’ karşı büyük adım

Gürcistan Parlamento Başkanı Şalva Papuaşvili, “yabancı tesir” kanun tasarısını imzaladı.

Papuaşvili’nin onayı, iktidardaki Gürcü Rüyası partisinin geçtiğimiz salı günü parlamentoda yapılan oylamada Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili‘nin vetosunu iptal etmesinin ardından geldi.

YÜZDE 20’DEN FAZLAYSA…

Euronews’in haberine göre yeni kanun, medya kuruluşları, STK’lar ve diğer kar amacı gütmeyen kuruluşların, fonlarının yüzde 20’sinden fazlasının yurtdışından gelmesi halinde “yabancı bir gücün çıkarlarını gözetiyor” olarak kayıt yaptırmalarını zorunlu kılıyor.

İktidar partisiyle arası giderek açılan Batı yanlısı Cumhurbaşkanı Zourabişvili, “ülkenin geleceğini tehlikeye atmak, Gürcistan’ın özgür ve demokratik dünyanın bir parçası olma yolunu engellemekle” suçladığı tasarıyı veto etmişti.

ZARARLI YABANCI AKTÖRLERE KARŞI ŞART

Hükümet kanunun 3,7 milyon nüfuslu ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalışan zararlı yabancı aktörlerin etkisini engellemek için gerekli olduğunu vurguluyor.

Avrupa ve ABD güdümlü az sayıda Gürcü gazeteci ve aktivist, tasarının asıl gayesinin ekim ayında yapılması planlanan parlamento seçimleri öncesinde eleştirel sesleri damgalamak ve kısıtlamak olduğunu iddia ediyor.

Başbakan Irakli Kobakhidze bu eleştirileri “temeli olmayan gereksiz duygular” olarak nitelendirerek reddetti. Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından pragmatizm ve sükunet çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aziz Yıldırım ve Acun Ilıcalı birbirine girdi

Tarihte ilk kez kadın başkan seçtiler… ‘Yahudi’ ayrıntısı