in

Hamas lideri Sinvar’ın kitabı Türkiye’de satışa çıkıyor!

yahya sinvar

Aksa Tufanı savaşının en çok konuşulan isimlerinden Yahya Sinvar, İsrail’in bütün aramalarına rağmen izine rastlanılamamasıyla biliniyor.

Yıllarca İsrail hapishanelerinde kalan, İbranice öğrenen Sinvar, İsrail kamuoyunu da yakından tanıyor.

Gazze Şeridi’nin iktidarını elinde bulunduran Hamas Teşkilatı’nın Gazze Siyasi Büro Başkanı Yahya Sinvar‘ın Diken ve Karanfil isimli kitabı Türkçe’ye tercüme edildi.

Çok yakında raflardaki yerini alacak olan kitap Filistin’in bilinmeyen tarihine ışık tutar nitelikte. Tercümesi Vahdettin İnce tarafından yapılan eserde 30 bölüm ve 480 sayfa bulunuyor.

Kitabın konunun önemine biaen çok özel bir fiyatla satışa çıkacağı öğrenildi.

Yahya İbrahim Sinvar Kimdir? 

1948 yılındaki Nekbe felâketinde, Askalan’dan Gazze Şeridi’ne hicret eden Filistinli bir ailenin çocuğu olan Sinvar, 1962’de Han Yunus’taki mülteci kampında dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini bu kamptaki okullarda tamamladıktan sonra, Gazze İslâm Üniversitesi’nde Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Mezuniyetinin ardından, Filistin’de İslâmî direnişin sancağını yükselten öncülerin saflarına katıldı. Gençliğinde birçok kez gözaltına alınan ve zindana atılan Sinvar, 1988 yılının başında tekrar tutuklanarak 486 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2011’de İsrailli asker Gilat Şalit vesilesiyle gerçekleşen esir takasında serbest bırakılıncaya dek tutsak kaldı.

2017’de HAMAS Siyasi Büro Başkanı seçildi. 7 Ekim’deki “Aksa Tufanı” operasyonunun “beyni” olarak gösterilen Sinvar; İsrail’in on binlerce asker ve binlerce askeri araç eşliğinde kendisini aradığı Gazze’de yaşıyor.

KAYNAK: Haksözhaber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Irak ile yeni başlangıçlar’

ABD Gazze için tarihi adımı resmen attı! İnşasına başlandı