in

İYİ Parti’de sekiz kişilik toplantı! Detaylar ortaya çıktı… Neden böyle oldu?

meral akşener

Seçimlere ittifak yapmadan, kendi adayları ile giren İYİ Parti, il bazında sadece Nevşehir’i kazanabildi. İYİ Parti’nin ülke genelindeki oyu 6 puan düştü. Seçim sonuçlarının ardından peş peşe istifalar yaşandı. Kulislerde ise başarısızlığın sorumlusu olarak Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak gösteriliyor.

Seçimlerdeki yenilginin ardından İYİ Parti lideri Akşener seçimli kongre kararı aldıklarını ve kendi içlerinde seçim muhasebesi yapacaklarını açıkladı.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin de bugün kaleme aldığı yazısında Akşener’in önceki gün parti genel merkezinde bir toplantı yaptığını öğrendiğini belirterek detayları paylaştı.

Toplantıda Alper Yılmaz, Şenol Sunat, Ünzile Yüksel, Musavvat Dervişoğlu, Metin Ergun, Koray Aydın, Cihan Paçacı, Oktay Vural’ın olduğunu söyleyen Erkin, “Neden böyle oldu?” sorusuna yanıt arandığını belirtti.

Erkin parti koridorlarında konuşulanları da aktardı.

İşte o yazıdan bir bölüm:

Murat Karan’ın başında olduğu AREA Araştırma’nın CHP, AKP ve İYİ Parti’nin 2023 milletvekilli oy sayısıyla 2024 il genel meclis oy sayısını karşılaştırdığı çalışmayı inceledim dün.

İYİ Parti; 2023’te 5 milyon 2010 bin 848 oy alırken 2024’te 2 milyon 100 bin 406 oy almış. Fark; 3 milyon 110 bin 442. En çok düşüş yaşayan illerin başında İstanbul (698 bin 818 fark), Ankara (408 bin 842 fark) İzmir (248 bin 561 fark), Bursa (170 bin 687 fark) geliyor. Oysa 31 Mart sabahı İYİ Parti lideri Meral Akşener oy kullandıktan sonra şu açıklamayı yapmıştı:

“Seçim sonuçlarının iyi olacağını düşünüyorum. Türkiye açısından da bizim açımızdan da iyi olacağını düşünüyorum. Ankara’da ilginç gidecek, çok ilginç gidecek. İstanbul’da yorum yapmamayım. Bizim durumumuz iyi olacak. Bana göre partimin hemen hemen her bireyinin haksızlığa uğradığı ama bu direnmenin Türkiye açısından göreceksiniz ki; siz gençler açısından neye tekabül ettiğini bir yıl sonra daha iyi anlayacağız hep birlikte.”

Ancak… Sonuçların, Akşener’in kendisine iletilen anket sonuçlarıyla aynı oranda olmadığı akşam saatlerinde ortaya çıktı.

Peki Akşener nasıl bir yol haritası izleyecek?

Tarih 22 Eylül 2023.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, FOX TV’ye çıktı ve yerel seçimlerde bir başarısızlık olursa ne yapacağını şu cümlelerle anlattı: “Diyelim ki olmadı, çünkü biz milletimize anlatacağız, milletimiz de uygun görmedi. Asla tartışmayacağız ama bir başarısızlık olma halinde bütün sorumluluk bana aittir. Ben de gereğini yapacağım.”

Bu açıklamasının ardından Akşener’in bazı kurmayları ve milletvekilleri “Neden böyle konuştunuz? Gereğini yapmak açıklaması doğru değil” uyarısı yaptı.

Süreç devam etti.

8 Ocak’ta Genel İdare Kurulu toplantısında Akşener’in, partililere “Seçimi kazanamazsak gereğini yaparım, evime dönerim” dediği iddia edildi, İYİ Parti’den açıklama geldi: “Bazı haber sitelerinde 8 Ocak tarihli Genel İdare Kurulu toplantımızda, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in, ‘Eğer 14 Mayıs’ta oyumuzun altında kalırsak ben yokum, giderim’ şeklinde bir ifade kullandığı iddiası yer almaktadır. Bu iddia, gerçek dışı olup Genel Başkanımızın böyle bir ifadesi kesinlikle olmamıştır. Bununla birlikte daha önce farklı il ziyaretlerinde kamuoyuna açıkça ifade ettiği üzere seçimdeki sorumluluğunun kendisine ait olduğu yönündeki ilkesel tutumu dışında ortaya konulan bu iddialar, partimize yönelik yeni bir manipülasyon aracı olarak kullanılmaktadır.”

Ciddi bir yenilenme ve kadro değişikliği

Buradaki kilit cümle: “Seçimdeki sorumluluk bana ait.” Ki bu vaat üzerine de kamuoyunda oluşan beklenti “Sorumlu Akşener ve istifa etmeli” oldu. 31 Mart’tan bu yana İYİ Parti’de görüşmeler devam ediyor, telefonlar susmuyor. Bu arada Meral Akşener de “Olağanüstü kongreye gidiyoruz” açıklaması yaptı ancak aday mı değil mi belli değil!

Ankara koridorlarında özellikle İYİ Parti koridorlarında neler yaşandığını araştırdım. Öncelikle bir kurmayın verdiği şu bilgiyi aktarayım:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye savaşa mı giriyor? O cumhurbaşkanlığı kararı ne anlama geliyor?

Yeniden Refah Partisi’nden çok konuşulacak AK Parti iddiası