in

Kudüs’te bir asır önceki ‘Hasan Saklanan’ vakası!

Soykırımcı İsrail’in işgaline itiraz ettiği için şehid edilen İmam Hasan Saklanan, Kudüs’ün son Osmanlı muhafızı Hasan Onbaşı’nın nöbetini hatırlattı.

Ziyaret için gittiği Kudüs’te İsrail’in katillerince şehid edilen Türk İmam Hasan Saklanan’a yönelik vahşi cinayete tepkiler sürüyor. Haydut İsrail’in işgaline itiraz ettiği gerekçesiyle sokak ortasında şehit edilen Hasan Hocanın cesaretinden övgüyle bahseden kanaat önderleri, hadisenin Kudüs’ün son Osmanlı muhafızı Hasan Onbaşı’nın nöbetini hatırlattığını söylediler. Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde İsrail polisi ile girdiği mücadele sırasında öldürülen Saklanan’ın şanlı direnişini akit’e değerlendiren uzmanlar, şehidin geride kalan gözü yaşlı ailesine ve yetim çocuklarına sahip çıkılması çağrısı yapıyor.

Kudüs nöbeti tutan Osmanlı askeri

Osmanlı askeri Iğdırlı Onbaşı Hasan, Osmanlı ordusu çekilirken yaşanabilecek yağmalamaların önüne geçmek için Kudüs’te bırakılan 53 Osmanlı askerinden biri olarak tarihe adını yazdırdı.

Onbaşı Hasan, Devlet-i Ali’nin Kudüs’ten çekilmek zorunda kaldığı 9 Aralık 1917 tarihinden 1982 yılındaki vefatına kadar Kudüs’ü terk etmeyerek Mescid-i Aksa’daki nöbetini sürdürdü.

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netanyahu resmen yalvardı! Sonun başlangıcı mı?

Bilişim Vadisi’nde uçan araba