in

Rusya’da neler oluyor? Generaller tutuklandı

Rusya’da bir aydan kısa süre içinde aralarında üst düzey savunma yetkililerinin ve komutanların da bulunduğu çok sayıda isim tutuklandı.

BBC Rusça, yaşananların büyük bir tasfiyeye işaret ettiğini yazdı. Rüşvet almakla suçlanan Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Rusya Silahlı Kuvvetleri Ana İletişim Müdürlüğü Başkanı Korgeneral Vadim Şamarin, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin en büyük birliği 20. Ordu Komutanı Suhrab Ahmedov, Savunma Bakan Yardımcısı Timur Ivanov, Savunma Bakanlığı Personel Dairesi Başkanı Korgeneral Yuri Kuznetsov ve Tümgeneral Ivan Popov tutuklandı.

Yakın zamanda yapılan bir değişiklikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 12 yıllık Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun yerine ekonomist Andrey Belousov’u getirdi. Bu adım, genel olarak Kremlin’in Rus ordusunun verimliliğini artırma ve yolsuzlukla mücadele etme girişimi olarak yorumlandı. Şoygu’ya yeni bir görev verildi, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri oldu. Vadim Şamarin’in üstü Valeri Gerasimov, Rus ordusunun Genelkurmay Başkanı olarak göreve devam ediyor. Ancak bakanlık ve genelkurmaydaki yüksek profilli tutuklamalar, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını yöneten askerî liderleri kötü gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korkutucu istatistik! Aileler bir bir yıkılıyor

Fransa sömürdüğü ülkelerden tek tek kovuluyor!