in

Tarihte ilk kez kadın başkan seçtiler… ‘Yahudi’ ayrıntısı

Euronews’in haberi şöyle:

Meksika‘da ilk kez bir kadın seçimlerde devlet başkanı seçildi. Seçimleri kazanan Claudia Sheinbaum ülkenin ilk kadın başkanı oldu. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Sheinbaum, oyların yaklaşık yüzde 60’ına sahip oldu.

Pek çok kişi onu halen başkan olan Andrés Manuel López Obrador iktidarının bir uzantısı olarak görüyor. Obrador, seçim kampanyasında Sheinbaum’u desteklemişti.

Ancak Sheinbaum, Meksikalıları en çok endişelendiren yolsuzluk, güvensizlik ve yüksek suç oranlarından bıkmış bir seçmen kitlesini ikna etmeyi başardı.

Kampanya süresince kendisine yakıştırılan “elitist” imajı yansıtmaktan kaçınan Sheinbaum, kendisini “halkın adayı” olarak gösterdi.

Analistlere göre ananevi partilerin yıpranması ve gelecek vaadeden bir rakibinin olmaması Sheinbaum’a seçimi kazandıran ana amil oldu.

Meksika’nın yeni başkanı Claudia Sheinbaum kimdir?

Yahudi asıllı olan Claudia Sheinbaum, görevden ayrılan Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’un sol eğilimli partisi Morena’nın kurucularından biri.

2015’te yüzde 48 oyla Mexico City’nin hükümet başkanı oldu.

Fizik ve ardından enerji mühendisliği eğitimi almış olan Sheinbaum, doktora eğitimi için bir süre Kaliforniya Üniversitesi’nde araştırma yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geri adım atmadılar! ‘Batı’nın ajanlarına’ karşı büyük adım

Mossad saflarından yükselen bir Hamas itirafı daha: Yenemeyiz