in

Tıp Fakültesi mezunlarının bölüm tercihleri netleşti, uzmanlar uyardı

Ana ve cerrahi branşlarına en düşük ortalama puanla alım yapıldı ve buna karşın kontenjanları boş kaldı. Çocuk sağlığı ve hastalıkları ile çocuk cerrahisi en düşük ortalama puan alan bölümler olurken kontenjanlarının yaklaşık yarısı dolmadı.

En yüksek ortalama puanlı bölümler ise dermatoloji, spor hekimliği ile plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi oldu. Ana branşlar denilen iç hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları, genel cerrahi ve kadın hastalıkları ve doğum bölümleri ile nöroloji, anestezi gibi bölümler 45 baraj puanıyla alım yaptı ve kontenjanları da boş kaldı.

Sonuçları değerlendiren Hekim Birliği Sendikası Başkanı Gökhan Doğramacı, “TUS’ta başarılı olan hekimlerin ana ve hayati öneme sahip branşları tercih etmemesinin olumsuz sonuçlarını ilerleyen dönemlerde hep birlikte yaşayacağız. Ülkemizin nüfusu göz önünde bulundurulduğunda 442 hekim çok az. Bu gidişle çocuklarımızı muayene edecek veya ameliyat edecek hekim bulamayacağız” ifadelerini kullandı.

BOTOKSA YÖNLENİYORLAR

Hekim açığına kısa zamanda çözüm bulmanın kolay olmadığına dikkat çeken Doğramacı, “Hekimler daha çok dolgu, botoks gibi riskin az getirinin fazla olduğu branşları tercih ediyor. Sistem hastaları tedavi etmeye değil, ücret karşılığı sağlıklı kişilere estetik gibi riski az getirisi fazla hizmetler sunmaya itiyor” dedi.

Doğramacı, “Mevcut asistan hekimler de arkadan gelen asistan hekim olmayınca iş yükü nedeniyle istifa etmeye başladı. Hocalar da klinikler boşalıp, asistan hekim kalmayınca özel sektöre kaymaya başladı” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erdoğan’la görüşmesinden sonra Akşener’den bir hamle daha

Kan kaybı sürüyor… 20 halka arzdan 10’u yatırımcısını üzdü