in

Türk SiHA’ları Asya’da planları alt üst etti

Baykar tarafından geliştirilen milli silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2, son olarak Güney Asya ülkesi Maldivlere satıldı. Maldivler okyanus güvenliğini ve kontrolünü sağlamak adına 7/24 olacak şekilde izleme ve müdahale sistemi kurmayı hedefliyor. Bu sistemin en önemli parçalarından biri de Bayraktar TB2 olacak.

Maldivler Başkanı Muhammed Muizzu göreve geldikten sonra ilk resmi ziyaretini de Türkiye’ye yapmıştı. Türkiye ile Maldivler arasında imzalanan 37 milyon dolarlık anlaşma sonrasında Bayraktar TB2’ler, Maafaru Uluslararası Havaalanına indirildi. Yaşanan bu gelişme ise Hindistan tarafından tehdit olarak algılandı.

HİNT ASKERLERİ BÖLGEDEN AYRILDI

Maldivler Başkanı Muhammed Muizzu göreve geldikten sonra, Hint birliklerinin Maldivler’deki varlığından rahatsız olduğunu ifade etmişti. Maldivler’de gözetim uçağı uçuran Hindistan askerleri, Bayraktar TB2’lerin alınması gündeme geldikten sonra  bölgeden ayrılmaya karar verdi.

HİNDİSTAN GERGİN

Maldivlerin Türkiye’den insansız hava aracı alımı sonrasında Hindistan medyası, ‘Maldivler ateşle oynuyor’ manşetiyle yaşanan son gelişmeleri duyurdu. Maldivlerin Bayraktar TB2 almasındaki sebebin, Hindistan donanmasına karşı casusluk faaliyetleri yapılması iddiasında bulundu.

Manohar Parrikar Savunma Araştırmaları ve Analizleri Enstitüsü Kıdemli Üyesi Hindistanlı Tümgeneral Dr. Mandip Singh, Bayraktar TB2’lerin Maldivler’de konuşlandırılmasının Hindistan’ın güvenliği açısından nasıl sonuçlanabileceğini değerlendirdi.

Maldivler ile Türkiye arasındaki TB2 anlaşmasının değerinin 37 milyon dolar olduğunu iddia eden Dr. Singh, “Parça başına maliyet yaklaşık 5 milyon dolar. Maldivler’in GCS ve yardımcı ekipmanlarla birlikte altı TB2 drone ile uçuşa çıktığını varsaymak doğru olur. Bu dronların tedarik edilmesinin nedeni Maldivler MEB’inin 9 milyon kilometrekarelik alanında devriye gezmek.” ifadelerini kullandı.

    “Havaalanlarında konuşlandırılan Bayraktar TB2’ler 300 kilometrelik iletişim menzili ile Minicoy’u kuzey Maldiv adalarından ayıran 9 derecelik kanal da dahil olmak üzere kritik deniz yollarını etkili bir şekilde izleyebiliyor.

    Maldivler’de Çin yanlısı bir yönetimin iktidarda olması ve Türkiye ile Çin arasındaki askeri işbirliğinin artması nedeniyle, Hindistan savunma planlamacılarının bölgede TB2 drone konuşlandırılmasının sonuçlarını yakından izlemesi gerekiyor.

    Maldivler Ulusal Savunma Gücü’nün (MNDF) eğitimine Türk veya diğer yabancı güçlerin dahil edilmesi de dahil olmak üzere bu konuşlandırmanın potansiyel sonuçları, Hindistan’ın perspektifinden dikkatli gözlem ve stratejik planlama gerektirmektedir.”

Tümgeneral Mandip Singh, şöyle devam etti:

    “Maldivler 26 atolden oluşuyor ve kabaca kuzeyden güneye 820 km kadar uzanıyor. Doğu-Batı uzantısı çok daha dar olup maksimum 130 km’dir. Maldivler’de beş uluslararası havaalanı var, ancak iki ana havaalanı Merkezdeki Male ve Kuzeydeki Noonu Atolü’ndeki Maafaru’dur.

    Hindistan’ın Minicoy adaları, Maafaru havaalanından 275 km kuzeyde, Hindistan’ın Batı Kıyısı ise 550 km (Kochi) ila 495 km (Trivandrum) arasındadır. TB2, üçüncü ülke ticari uçağıyla taşınarak Maafaru Uluslararası Havalimanı’na indi. Özellikle Maldivler’deki 26 atolde tüm ada zincirini çevreleyen 17 uçak pisti var.”

300 KİLOMETRELİK MENZİL

Singh, ada zincirinin tamamını kapsayan MEB’e rağmen TB2 dronlarının neden kuzey bölgede konuşlandırıldığı sorusunu gündeme getirdi.

Daha sonra, kuzey adalarındaki büyük uçak pistlerinin, özellikle de Hindistan’ın Minicoy adalarının yakınında bulunan Hoarafushi ve Hanimaadhoo uluslararası havalimanlarının varlığı göz önüne alındığında, stratejik mantığın açıkça ortaya çıktığını açıkladı.

Bu havaalanlarında konuşlandırılan TB2 drone’ların, 300 kilometrelik iletişim menzili ile Minicoy’u kuzey Maldiv adalarından ayıran 9 derecelik kanal da dahil olmak üzere kritik deniz yollarını etkili bir şekilde izleyebileceğini vurguladı.

Singh’e göre bu yetenek, özellikle Hindistan’ın Minicoy adalarında bir INS Jatayu deniz üssü ilan etmesiyle birlikte, Hindistan’ın batı kıyısındaki deniz hareketlerinin ve bölgedeki hava trafiğinin gözetlenmesine olanak tanıyor.

Ayrıca TB2 insansız hava araçlarını da kullanan bir ülke olan Pakistan ile ortak devriye potansiyelinin, Maldiv hükümeti ile yapılan geçmiş anlaşmalara dayanarak değerlendirilebileceğini de gözlemledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hatay’da Gökhan Zan şoku! TİP adaylıktan çekti