in

Vurgunu ‘kitabına’ uyduranlara kötü haber! Fahiş kitaba 3 yıl hapis talebi

Adana’da özel okula kaydettirdiği kızının 2 bin lira değerindeki kitaplarına 14 bin 500 lira ödeyen Avukat Nazan Akça Subaşı konuyu yargıya taşıdı. Fahiş kitap olayı ile ilgili hazırlanan iddianame Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Özel okul müdürü E.G. (46) hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

KIRTASİYEDEN ALIMA YÜZDE 20 İNDİRİM İDDİASI

Akşam gazetesinin haberine göre; iddianamede, Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan ‘Ön İnceleme Raporu’na da yer verildi.

Raporda; velilere 17 Ağustos 2023 tarihinde özel okul tarafından; “Sayın velimiz, eğitim setlerimizi yüzde 20 indirim ve kredi kartı ile peşin fiyatına 3 taksitle E… Kitap Kırtasiye mağazası veya internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz” mesajı gönderildiği, kitap seti için de 14 bin 500 lira fiyat belirlendiğine dikkat çekildi.

Raporda; okul yönetiminin, ders kitaplarının yanında kullanılacak eğitim setlerini, zümre öğretmenlerine sormadan belirlediği, ve velilerin anlaşmalı kırtasiyeye yönlendirildiği vurgulandı. Ayrıca serbest piyasayla herhangi bir karşılaştırma yapılmadığı, kitap listelerinin ne okul ne de kırtasiye tarafından velilerle paylaşılmayarak, başka yerden almaları engellendiği ifade edildi.

Durumun kırtasiyeye haksız menfaat sağlanmasına sebebiyet verdiği gerekçesiyle okul müdürü E.G.’nin ‘görevi kötüye kullanma’ suçunu işlediği belirtildi.

“İSTEYEN İNTERNETTEN ALABİLİYOR”

Müdür E.G., “Velilere kitapları nereden temin edeceklerine E.. Kitap Kırtasiye’den ya da herhangi bir yayınevinden veya internetten temin edebileceklerini taraflara söylüyoruz. Okul olarak, kitapların yazılı olduğu bir liste vermiyoruz. Kırtasiye ile kurum arasında kitapların satışından kaynaklı bir kar ortaklığı söz konusu değil” dedi.

Avukat Nazan Akça Subaşı ise şöyle konuştu:

“Dava, aynı zamanda da bir emsal niteliği taşıyor. Çünkü bugüne kadar fahiş kitap satışıyla ilgili olarak, özel okullar nezdinde açılan bir dava veya alınmış bir karar yok. Veliler, artık haksızlığa uğradıklarında şikayetçi olup, mağduriyetlerinin önüne geçebilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

O siteye erişim engeli geldi

Türkiye büyümede OECD ülkelerinin zirvesinde